Close Menu
    Šta je novo?

    Rumunija i BiH, PRENOS UŽIVO 21.03.2025

    21. Marta 2025.

    Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

    6. Januara 2025.

    Jasmin Sadić iz Sanskog Mosta tvrdi da je napadnut nožem

    23. Decembra 2024.
    Facebook Instagram TikTok Threads
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Bom.baBom.ba
    • Home
    • Bosna i Hercegovina

      Rumunija i BiH, PRENOS UŽIVO 21.03.2025

      21. Marta 2025.

      Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

      6. Januara 2025.

      Madjarska – BiH | 10.09.2024

      10. Septembra 2024.

      Danska – Srbija | Igraju večeras u 18:00

      8. Septembra 2024.

      Nizozemska i BiH: PRENOS UŽIVO 07.09.2024

      7. Septembra 2024.
    • Region
    • Svijet

      Bosna i Hercegovina Prenos Uživo – Gledaj Besplatno

      16. Novembra 2024.

      BiH – Njemačka | Prenos uzivo

      11. Oktobra 2024.

      Rođen je u BiH, ali ne želi da ga zovu Bosancem: Pogledajte kako je reagovao fudbaler iz Bijeljine

      19. Septembra 2024.

      Nizozemska i BiH: PRENOS UŽIVO 07.09.2024

      7. Septembra 2024.

      Tranzicija na Elektro Automobile: Što će se dogoditi sa Vozilima s Konvencionalnim Motorima?

      3. Septembra 2024.
    • Kontakt
    • Disclaimer
    • O nama
    Bom.baBom.ba
    Home » Bosna i Hercegovina: Vojne Tajne i Strategijski Položaj u Bivšoj Jugoslaviji
    Bosna i Hercegovina

    Bosna i Hercegovina: Vojne Tajne i Strategijski Položaj u Bivšoj Jugoslaviji

    Bosna i Hercegovina je imala ključni vojni položaj u Jugoslaviji, zahvaljujući svojoj centralnoj lokaciji i prirodnim planinskim utvrdama koje su omogućavale stratešku odbranu i skladištenje tajnih vojnih objekata.
    urednikBy urednik17. Jula 2024.Updated:3. Septembra 2024.Nema komentara5 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Bosna i Hercegovina, smeštena u srcu Balkana, zauzimala je značajan i strateški položaj u bivšoj Jugoslaviji. Njena prirodna konfiguracija, sa planinskim lancima, dubokim dolinama i gustim šumama, činila je ovu zemlju idealnim mestom za skrivanje vojnih objekata i izvođenje vojnih operacija. U vreme Hladnog rata, Jugoslavija, koja se nalazila između Istoka i Zapada, morala je da se pripremi za potencijalne sukobe sa obe strane. U tom kontekstu, Bosna i Hercegovina imala je ključnu ulogu u odbrambenoj strategiji SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije).

    Vojni Kompleksi: Podzemni Gradovi

    Jedna od najvećih tajni bivše Jugoslavije bile su njene podzemne vojne baze, od kojih su mnoge bile smeštene upravo u Bosni i Hercegovini. Ovi kompleksi, koji su bili među najtajnovitijim objektima u zemlji, projektovani su kako bi izdržali čak i nuklearni napad. Jedan od najpoznatijih i najvećih podzemnih objekata bio je ARK (Armijski Ratni Komandni) bunker u Konjicu, poznatiji kao “Tito's bunker”. Ovaj objekat, izgrađen u potpunoj tajnosti, bio je dizajniran da pruži zaštitu jugoslovenskom političkom vrhu, uključujući Josipa Broza Tita, u slučaju nuklearnog rata.

    Bunker se prostirao na površini od preko 6.500 kvadratnih metara, smešten na dubini od 280 metara ispod planine Zlatar. Njegova izgradnja trajala je 26 godina, od 1953. do 1979. godine, a projekat je koštao oko 4,6 milijardi američkih dolara. Svi ulazi, hodnici i sobe bunkera bili su osigurani debelim betonskim zidovima i čeličnim vratima, a unutar bunkera nalazilo se sve što je bilo potrebno za preživljavanje: od spavaćih soba, operativnih centara, bolnica, do sistema za ventilaciju i napajanje strujom. Danas je ovaj objekt muzej, koji posetiocima pruža jedinstven uvid u Hladni rat i vojnu strategiju Jugoslavije.

    Vojni Aerodromi i Tajne Lokacije

    Osim podzemnih bunkera, Bosna i Hercegovina bila je dom i mnogim vojnim aerodromima, od kojih su neki imali ključnu ulogu u vazduhoplovnim operacijama bivše Jugoslovenske narodne armije (JNA). Aerodrom Željava, smešten na granici između Bosne i Hercegovine i Hrvatske, bio je jedan od najvećih i najmodernijih vojnih aerodroma u Evropi. Izgrađen unutar planine Plješevica, ovaj aerodrom je imao pet pistova i bio je potpuno opremljen za smeštaj borbenih aviona i nuklearnih oružja. Svi objekti unutar aerodroma bili su povezani tunelima, a aerodrom je mogao da funkcioniše u potpunoj izolaciji.

    Pored Željave, tu su bili i drugi važni vojni aerodromi poput Mahovljana kod Banja Luke i Dubrave kod Tuzle. Ovi aerodromi služili su kao ključne tačke za brzi transport trupa, oružja i opreme, ali i kao skloništa za strateške vojne avione u slučaju izbijanja rata.

    Planinska Utvrđenja i Granice

    Bosna i Hercegovina, sa svojim planinskim terenom, bila je idealno mesto za postavljanje vojnih utvrđenja i graničnih baza. Mnoge od ovih baza bile su smeštene duž planinskih prevoja, omogućavajući vojsci da kontroliše prolaze i nadgleda neprijateljske pokrete. Tokom Hladnog rata, Jugoslavija je razvila mrežu ovih utvrđenja kako bi se osigurala protiv potencijalnih invazija sa istoka ili zapada.

    Jedna od važnijih utvrda bila je smeštena u planinama Prenja, blizu Mostara. Ova utvrda, sa svojim podzemnim hodnicima i skladištima, mogla je da primi veliki broj vojnika i opreme, a njena lokacija je omogućavala efikasnu odbranu i kontrolu širokog područja. Slične baze nalazile su se i u drugim planinskim područjima poput Igmana i Trebevića, čime je stvorena kompleksna mreža vojnih objekata širom zemlje.

    Uticaj i Značaj Bosne u Jugoslovenskoj Strategiji

    Bosna i Hercegovina imala je poseban status unutar Jugoslavije zbog svog geografskog položaja i strateške važnosti. Njeni planinski masivi i centralni položaj činili su je prirodnom tvrđavom u slučaju rata. Ova karakteristika bila je presudna za jugoslovensku vojnu doktrinu koja se oslanjala na “totalnu narodnu odbranu”. U tom kontekstu, svaki deo Bosne bio je važan u planiranju odbrane zemlje, od graničnih regiona do centralnih područja sa složenim mrežama vojnih baza i skloništa.

    Bosna i Hercegovina takođe je imala ključnu ulogu u Jugoslovenskoj narodnooslobodilačkoj borbi tokom Drugog svetskog rata, a ovaj značaj prenet je i na period Hladnog rata. Jugoslovenska vojska smatrala je Bosnu za najpogodniju teritoriju za vođenje gerilskog rata u slučaju invazije, što je dodatno podstaklo razvoj vojnih infrastruktura u ovoj republici.

    Nasleđe i Danas

    Nasleđe vojnih tajni i strategijskih pozicija Bosne i Hercegovine danas se može videti u ostacima tih vojnih objekata, od kojih su mnogi napušteni, ali još uvek izazivaju znatiželju i interesovanje. Ovi objekti danas predstavljaju vredan deo istorije, podsećajući nas na složenu prošlost ovog regiona.

    Mnogi od ovih vojnih kompleksa, poput Željave i Titovog bunkera, postali su turističke atrakcije koje privlače posetioce zainteresovane za vojnu istoriju i hladnoratovsku arhitekturu. Ipak, ovi objekti nose i opomenu na opasnosti Hladnog rata i važnost mira u regionu.

    Bosna i Hercegovina, iako mala po površini, igrala je veliku ulogu u vojnoj strategiji bivše Jugoslavije. Njeni skriveni bunkeri, utvrde i aerodromi svedoče o vremenu kada je Balkan bio jedno od najvažnijih geostrateških područja u svetu. Ova slojevita istorija i danas intrigira mnoge istraživače i turiste, ostavljajući Bosnu i Hercegovinu kao neizostavan deo priče o Balkanu i Hladnom ratu.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    urednik
    • Website

    Related Posts

    Rumunija i BiH, PRENOS UŽIVO 21.03.2025

    21. Marta 2025.

    Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

    6. Januara 2025.

    Madjarska – BiH | 10.09.2024

    10. Septembra 2024.
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Editors Picks

    Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

    6. Januara 2025.

    Jasmin Sadić iz Sanskog Mosta tvrdi da je napadnut nožem

    23. Decembra 2024.

    Bosna i Hercegovina Prenos Uživo – Gledaj Besplatno

    16. Novembra 2024.

    Sjećate li se i šta se desilo sa Muhamedom Bešićem: Gdje je Danas?

    2. Septembra 2024.
    Top Reviews
    Advertisement
    Demo
    Bom.ba
    Facebook Pinterest YouTube TikTok Threads
    • Početna
    • Region
    • Sport
    • BiH
    • Svijet
    • About us
    • Disclaimer
    • Contact
    • Politika kolačića (EU)
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.