Close Menu
    Šta je novo?

    Rumunija i BiH, PRENOS UŽIVO 21.03.2025

    21. Marta 2025.

    Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

    6. Januara 2025.

    Jasmin Sadić iz Sanskog Mosta tvrdi da je napadnut nožem

    23. Decembra 2024.
    Facebook Instagram TikTok Threads
    Facebook X (Twitter) Instagram
    Bom.baBom.ba
    • Home
    • Bosna i Hercegovina

      Rumunija i BiH, PRENOS UŽIVO 21.03.2025

      21. Marta 2025.

      Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

      6. Januara 2025.

      Madjarska – BiH | 10.09.2024

      10. Septembra 2024.

      Danska – Srbija | Igraju večeras u 18:00

      8. Septembra 2024.

      Nizozemska i BiH: PRENOS UŽIVO 07.09.2024

      7. Septembra 2024.
    • Region
    • Svijet

      Bosna i Hercegovina Prenos Uživo – Gledaj Besplatno

      16. Novembra 2024.

      BiH – Njemačka | Prenos uzivo

      11. Oktobra 2024.

      Rođen je u BiH, ali ne želi da ga zovu Bosancem: Pogledajte kako je reagovao fudbaler iz Bijeljine

      19. Septembra 2024.

      Nizozemska i BiH: PRENOS UŽIVO 07.09.2024

      7. Septembra 2024.

      Tranzicija na Elektro Automobile: Što će se dogoditi sa Vozilima s Konvencionalnim Motorima?

      3. Septembra 2024.
    • Kontakt
    • Disclaimer
    • O nama
    Bom.baBom.ba
    Home » Ekonomski Razvoj Balkanskih Zemalja: Promjene u Posljednjih 30 Godina
    Region

    Ekonomski Razvoj Balkanskih Zemalja: Promjene u Posljednjih 30 Godina

    Ovaj tekst analizira ekonomski razvoj balkanskih zemalja u posljednjih 30 godina, s fokusom na promjene u prosječnim platama i različitim nivoima razvijenosti među zemljama, pri čemu se Slovenija ističe kao najuspješnija.
    urednikBy urednik20. Juna 2024.Updated:3. Septembra 2024.Nema komentara4 Mins Read
    Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Proteklih trideset godina bile su ključne za zemlje Balkanskog poluotoka, regije koja je prošla kroz značajne političke, ekonomske i društvene promjene. Dok su ratovi, političke promjene i transformacija iz socijalističkih u tržišne ekonomije obilježili 1990-e godine, posljednje tri decenije donijele su postepeni, ali neujednačen ekonomski rast među zemljama Balkana. Ovaj članak pruža pregled ekonomske situacije na Balkanu u kontekstu prosječnih plata i razvijenosti, sa posebnim osvrtom na razlike koje su nastale između devedesetih godina prošlog stoljeća i današnjeg vremena.

    Ekonomska Situacija devedesetih

    Početkom 1990-ih godina, zemlje Balkana bile su suočene sa ozbiljnim izazovima. Razbijanje Jugoslavije donijelo je političku i ekonomsku nestabilnost koja je rezultirala ratovima, inflacijom i dubokom ekonomskom krizom u mnogim dijelovima regije. U tom periodu, prosječne plate bile su niske, a životni standard je rapidno opadao.

    U Srbiji, na primjer, prosječna plata početkom devedesetih bila je ispod 100 DEM (Njemačkih maraka), što je bilo daleko ispod prosječnih plata u razvijenim evropskim zemljama tog vremena. Hrvatska i Slovenija, iako pogođene ratom i tranzicijom, zadržale su relativno bolji ekonomski položaj, pri čemu je Slovenija bila daleko ispred ostatka bivše Jugoslavije po pitanju ekonomske stabilnosti i prosječnih plata.

    Na drugim dijelovima Balkana, situacija je bila jednako teška. Albanija, koja je upravo izlazila iz decenija izolacije pod komunističkim režimom Envera Hoxhe, bila je jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi. Prosječne plate u toj zemlji bile su simbolične, a većina stanovništva se suočavala sa oskudicom i velikim ekonomskim teškoćama.

    Ekonomska Tranzicija i Razvoj

    Tokom kasnih 1990-ih i ranih 2000-ih godina, zemlje Balkana počele su proces ekonomske tranzicije. Ovaj proces uključivao je privatizaciju državnih preduzeća, liberalizaciju tržišta i integraciju u globalnu ekonomiju. Ipak, tranzicija nije bila jednako uspješna u svim zemljama.

    Slovenija, koja je postala članica Evropske unije 2004. godine, zadržala je relativno stabilnu ekonomiju tokom tranzicije. Prosječne plate u Sloveniji porasle su značajno tokom ovog perioda, a zemlja je postala najrazvijenija u regiji. U 2000. godini, prosječna mjesečna plata u Sloveniji bila je oko 1000 eura, što je bilo mnogo više u odnosu na druge balkanske zemlje.

    Hrvatska, koja je također prošla kroz bolnu tranziciju, uspjela je stabilizovati svoju ekonomiju i pridružiti se Evropskoj uniji 2013. godine. Međutim, ekonomski rast nije bio ravnomjerno raspoređen, a razlike u prosječnim platama između Zagreba i ostatka zemlje ostale su značajne. U 2000-ima, prosječna plata u Hrvatskoj bila je oko 600-700 eura, što je bilo više u odnosu na većinu zemalja Balkana, ali i dalje značajno niže u odnosu na zapadnoevropske standarde.

    S druge strane, zemlje poput Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Makedonije suočavale su se sa sporijim ekonomskim rastom i nižim prosječnim platama. Ove zemlje su se suočavale sa visokim stopama nezaposlenosti, sporom privatizacijom i političkom nestabilnošću, što je dodatno otežavalo ekonomski napredak.

    Ekonomska Situacija Danas

    Danas, trideset godina nakon početka tranzicije, ekonomska slika Balkana je značajno promijenjena, iako razlike u razvijenosti između zemalja i dalje postoje. Slovenija je i dalje najrazvijenija zemlja u regiji, sa prosječnom mjesečnom platom koja prelazi 2000 eura. Njeno članstvo u Evropskoj uniji i relativna politička stabilnost omogućili su joj da se razvije u modernu i prosperitetnu ekonomiju.

    Hrvatska, kao druga najrazvijenija zemlja Balkana, također bilježi stabilan ekonomski rast, iako s manjim problemima poput regionalnih dispariteta i visoke nezaposlenosti među mladima. Prosječna plata u Hrvatskoj danas iznosi oko 1000-1100 eura, što je značajno poboljšanje u odnosu na stanje iz devedesetih godina.

    Srbija, iako ne članica EU, ostvarila je značajan ekonomski napredak tokom proteklih godina, uz prosječnu platu koja sada iznosi oko 800-900 eura. Međutim, zemlja se suočava sa izazovima poput političke nestabilnosti, korupcije i sporog ekonomskog rasta u ruralnim područjima.

    Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Sjeverna Makedonija i dalje zaostaju u pogledu ekonomskog razvoja, sa prosječnim platama koje su značajno niže nego u Sloveniji ili Hrvatskoj. Ove zemlje se suočavaju s visokim stopama nezaposlenosti, lošom infrastrukturom i političkom fragmentacijom, što koči njihov ekonomski napredak.

    Promjene

    Posljednjih trideset godina donijele su značajne promjene na Balkanu, posebno u pogledu ekonomskog razvoja i prosječnih plata. Iako su sve zemlje regije prošle kroz tranziciju od socijalističkih ka tržišnim ekonomijama, rezultati su bili neujednačeni. Slovenija se izdvojila kao najrazvijenija zemlja Balkana, dok su Hrvatska i Srbija ostvarile značajan napredak, ali još uvijek zaostaju za najrazvijenijim evropskim zemljama. Ostale zemlje Balkana, poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Sjeverne Makedonije, suočavaju se s brojnim izazovima na putu ka većoj ekonomskoj stabilnosti i prosperitetu.

    Ove razlike u ekonomskom razvoju naglašavaju potrebu za dodatnim reformama, poboljšanjem infrastrukture i jačanjem regionalne saradnje kako bi cijela regija mogla napredovati u budućnosti. Iako su ekonomski pokazatelji bolji nego prije 30 godina, mnogo posla ostaje kako bi se osigurala održiva budućnost za sve zemlje Balkana.

    Share. Facebook Twitter Pinterest LinkedIn Tumblr Email
    urednik
    • Website

    Related Posts

    BiH – Madjarska – BHT1 – PRENOS

    14. Oktobra 2024.

    Srpski tabloid pisao o Anelu: Otac mu ratovao protiv Srba, a žena mu prešla na islam

    12. Septembra 2024.

    Top 10 Plaža u Hrvatskoj: Najlepše, Najčistije i Najpoznatije

    18. Augusta 2024.
    Add A Comment
    Leave A Reply Cancel Reply

    Editors Picks

    Još jedan mladi život ugašen na bh. cesti: Selma poginula u slijetanju automobila kod Ključa

    6. Januara 2025.

    Jasmin Sadić iz Sanskog Mosta tvrdi da je napadnut nožem

    23. Decembra 2024.

    Bosna i Hercegovina Prenos Uživo – Gledaj Besplatno

    16. Novembra 2024.

    Sjećate li se i šta se desilo sa Muhamedom Bešićem: Gdje je Danas?

    2. Septembra 2024.
    Top Reviews
    Advertisement
    Demo
    Bom.ba
    Facebook Pinterest YouTube TikTok Threads
    • Početna
    • Region
    • Sport
    • BiH
    • Svijet
    • About us
    • Disclaimer
    • Contact
    • Politika kolačića (EU)
    © 2025 ThemeSphere. Designed by ThemeSphere.

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.